• Komu je štipendium určené?

O štipendium v odbornom učilišti alebo praktickej škole môže požiadať žiak v prípade, ak žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, alebo ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, aktuálneho v čase podania žiadosti.

• Kto nedostane štipendium?

Štipendium nedostane žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy alebo opakuje ročník, pretože v predchádzajúcom hodnotiacom období neprospel. Riaditeľ školy svojím rozhodnutím môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušovania školského poriadku alebo majú výrazne zlý prospech a dochádzku.

• Výška štipendia v školskom roku 2023/2024

Závisí od priemerného prospechu v predchádzajúcom polroku školského vyučovania a od výšky životného minima nezaopatreného dieťaťa:

61,39 € - pri priemernom prospechu žiaka do 2,0 vrátane, vo výške 50 % výšky životného minima,

42,97 € -pri priemernom prospechu žiaka horšom ako 2,0 do 2,5 vrátane vo výške 35 % výšky životného minima,

30,70 € - pri priemernom prospechu žiaka viac ako 2,5 vo výške 25 % výšky životného minima.

Ak je žiak hodnotený z povinných vyučovacích predmetov inak ako klasifikáciou, poskytuje sa mu v príslušnom školskom roku sociálne štipendium vo výške 35 % sumy životného minima nezaopatreného dieťaťa.

Jednou z podmienok na priznanie sociálneho štipendia je, že jeho celkové hodnotenie za predchádzajúci polrok je prospel.

• Sociálne štipendium

• Tlačivo žiadosti je dostupné na škole. Nevyhnutnou prílohou je potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu za predchádzajúci kalendárny rok spolu s dokladom o počte spoločne posudzovaných osôb. Môže ísť o originály alebo riaditeľom školy overené kópie.

Žiadosť o štipendium môže podať žiak kedykoľvek v priebehu školského roka a štátna podpora mu bude priznaná od 1. dňa mesiaca, kedy o ňu požiadal. Na základe polročného hodnotenia sa výška a oprávnenosť poberania štipendia nanovo prehodnocuje.

Zmyslom sociálneho štipendia je umožniť žiakom so sociálne slabšieho prostredia riadne navštevovať školu. Štipendium má žiak použiť hlavne na zaplatenie cestovného, poplatku za stravu a ubytovanie a na zakúpenie školských pomôcok.

• Tehotenské štipendium

Plnoletej tehotnej žiačke odborného učilišťa alebo praktickej školy, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike, sa v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom priznáva tehotenské štipendium vo výške 200 € mesačne.

Tehotenské štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti žiačky podanej riaditeľovi školy, ktorej prílohou je lekárske potvrdenie o tom, že začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom.

Nárok na tehotenské štipendium zaniká skončením tehotenstva.