• Profil praktickej školy

Praktická škola je typ školy, v ktorej vzdelávacie programy poskytujú vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím, alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti alebo v strednej škole.

V praktickej škole sa môžu vzdelávať aj iné fyzické osoby s mentálnym postihnutím alebo dospelí občania s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorí dovŕšili vek 18 rokov a neboli vzdelávaní v odbornom učilišti alebo praktickej škole.

Vzdelávací program praktickej školy pripravuje žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, pričom sa títo žiaci zacvičujú na vykonávanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom.

Obsah vzdelávania tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Povinné sú všeobecno-vzdelávacie (Slovenský jazyk a literatúra, Matematika, Výchova k mravnosti a k občianstvu, Výtvarná výchova, Hudobná výchova a Telesná výchova) a odborno-praktické predmety (Rodinná výchova, Zdravotná výchova, Ručné práce a šite, Príprava jedál a výživa, Domáce práce a údržba domácnosti). Voliteľné predmety sú Pomocné práce v kuchyni a Pestovateľské práce.

Výučba v praktickej škole je trojročná, v každom ročníku dostávajú žiaci vysvedčenie. Praktická škola nie je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list, ale vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore.