• Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí

            • Žiadne násilie páchané na deťoch nie je ospravedlniteľné. Všetkým formám násilia je možné predchádzať.

              Týranie, šikanovanie, zlé zaobchádzanie či zneužívanie detí je závažný problém, ktorý neobchádza ani Slovensko. 19.novembra si pripomíname Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS v Ženeve v roku 2000. Jeho cieľom je pripomenúť ľuďom, že deti je nevyhnutné chrániť pred rôznymi formami násilia. Násilie všeobecne možno považovať za jeden z najaktuálnejších problémov súčasnej spoločnosti. A práve preto je potrebná prevencia, aby sa chránili deti a obete domáceho násilia pred psychickým, fyzickým týraním a zneužívaním, extrémizmom, kyberšikanou a sexuálnym vykorisťovaním.

              Žiaci našej školy sa 22.novembra 2023 zúčastnili prvej zo série pripravovaných besied venovanej práve tejto téme, ktorú pre nich pripravila Mgr. Jana Ducárová sociálna pedagogička CPaP vo Svidníku. Beseda bola venovaná pocitom, jej cieľom bolo poznávanie pocitov, rozvíjanie abstraktného myslenia, rozvíjanie slovnej zásoby a komunikačných zručností. Žiaci sa rozprávali o svojich pocitoch, kedy sú veselí, kedy sú šťastní, kedy sa naposledy radovali alebo hnevali. Vzájomné zdieľanie týchto informácií bolo veľmi spontánne a žiakov aktivita bavila. Tešíme sa na ďalšie stretnutie a ďakujeme.

            • Návšteva kina v Stropkove

            • Dňa 22.11.2023 sa žiaci Elokovaného pracoviska, Fučíkova 5, Giraltovce, zúčastnili filmového predstavenia – Princ Mamáčik v Stropkove. Bol to príbeh o princovi, ktorý musel dospieť v kráľa. Reakcie žiakov boli veľmi pozitívne, dokonca nie len samotný príbeh, ale aj atmosféra kina  ich natoľko zaujala,  že by si to chceli zopakovať. Musíme pochváliť našich žiakov za slušné správanie  v autobuse cestou do Stropkova ale aj v obchodnom centre. Zaslúžia si veľkú  pochvalu.

            • Ako predchádzať nežiaducemu tehotenstvu

            • 16.11.2023 sa staršie žiačky našej školy zúčastnili zaujímavej besedy s Mudr. Tkáčovou na tému „Ako predchádzať nežiaducemu tehotenstvu“.

              Dievčatá sa od pani doktorky primeraným spôsobom dozvedeli všetky základné informácie týkajúce sa premeny „dievčaťa na ženu“(prvá menštruácia, prvý sex a vo väčšine prípadoch aj nechcené tehotenstvo). Tehotenstvo v adolescentnom veku sa definuje ako nechcené tehotenstvo v období dospievania. Príčiny predčasného otehotnenia sú rôznorodé, zahŕňajú rôzne oblasti života:

              pohŕdanie okolia, rodinné prostredie, idealizovanie tehotenstva, nedostatok znalostí, návykové látky, sexuálne zneužívanie alebo znásilnenie a získanie sociálnych výhod. Pani doktorka zdôraznila potrebu absolvovania preventívnych gynekologických prehliadok. Oboznámila ich s rôznymi druhmi antikoncepcie, vysvetlila im jej výhody, ale aj nežiaduce účinky a zároveň odporúčania od akého veku by mohli antikoncepciu používať. Hoci sa dievčatá trochu hanbili, celá beseda prebehla v priateľskej atmosfére, za čo pani doktorke veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

            • Trestnoprávna zodpovednosť

            • Trestná činnosť mládeže je nebezpečný spoločenský jav, ktorý je potrebné odstrániť hneď v jeho začiatkoch.

              Beseda o trestnoprávnej zodpovednosti, sa uskutočnila dňa 15.novembra 2023 na našej škole, v elokovanom pracovisku Spojenej školy internátnej, Fučíkova 5, Giraltovce. Hosťom besedy bola kpt. Mgr. Katarína Sukeľová, policajná preventistka OR PZ Svidník. V úvode besedy  bližšie špecifikovala definíciu mladistvého páchateľa, ktorý nesie trestnoprávnu zodpovednosť za svoje činy.

              Kto je mladistvý?

              „Osoba, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila štrnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku, sa považuje za mladistvú.“

              Následne oboznámila  žiakov PŠ a OU s postupnosťou ukladania trestov a výchovných opatrení.

              Zdôraznila, že na trestanie mladistvých je potrebné nahliadať hlavne z pohľadu výchovného a nápravného. Uložený trest má na mladistvého páchateľa v prvom rade pôsobiť výchovne a „spraviť“ z neho riadneho občana. Trest má zároveň vplývať na predchádzanie kriminálneho správania mladistvých, chrániť tým aj spoločnosť a viesť mladistvého páchateľa k resocializácii, napomôcť mu obnoviť rodinné a sociálne väzby. Stručne uviedla, aké tresty možno uložiť mladistvému za spáchanie trestného činu:

              -           trest povinnej práce,

              -           peňažný trest,

              -           trest prepadnutia veci,

              -           trest zákazu činnosti,

              -           trest vyhostenia,

              -           trest odňatia slobody.

               

              Žiaci v priebehu besedy prijímali nové poznatky a otázkami vstupovali do dialógu. Prejavili záujem o danú problematiku a dohodli sa s pani preventistkou na ďalších stretnutiach.

              V závere besedy sme sa poďakovali pani kpt. Mgr. Kataríne Sukeľovej  za cenné  ponaučenia a informácie.

              ,,U mladistvých je oproti dospelým páchateľom rozdiel v tom, že majú väčšiu šancu na prevýchovu, začlenenie do spoločnosti a eliminovanie kriminálneho správania.“

            • Šarkaniáda

            • Let do sveta

              Letí šarkan letí,

              tešia sa mu deti,

              zrazu šarkan zdvihol chvost,

              že má všetkých detí dosť.

              7. novembra 2023 sme  na školskom dvore spolu s našimi deťmi z materskej školy využili krásne jesenné počasie na púšťanie šarkanov. Deti mali veľkú radosť pri ich zhotovovaní a ešte väčšiu, keď mohli so svojimi kamarátmi pobehovať po dvore a hľadieť na nich, ako si voľne poletujú vo vetre. Deti si pri tejto aktivite poriadne  rozcvičili  celé telo. Bol to deň plný zábavy a nových zážitkov.

              Mgr. Monika Haleková, Mgr.Lenka Katriňáková

            • „Každý je strojcom svojho šťastia“

            • 25.10.2023 sa žiaci II. stupňa, PŠ a OU našej školy zúčastnili veľmi zaujímavej prednášky, ktorú si pripravil učiteľ Mgr. Marek Fek s pútavým názvom „Každý je strojcom svojho šťastia“. Cieľom prednášky bolo upozorniť žiakov na to, ako sa môžeme „jednoducho“ dostať na ulicu. Nezáleží na tom aké máme vzdelanie či vek. Stačí prísť o prácu alebo rodinné zázemie. A potom je problém vrátiť sa do bežného života. Sú však aj prípady, keď sa na ulicu dostanú ľudia bez vlastného pričinenia. Najčastejšie to zapríčiní choroba, keď človek nemá na drahú liečbu, na lieky a nemá mu kto pomôcť. Záleží to skutočne len a len od nás samých, ako sa postavíme k životu. Len my môžeme za to ako žijeme, ako sa cítime, ako rozmýšľame. Je to náš život. Rozhodnime sa byť šťastnými. Je len na nás ako sa rozhodneme. Po zaujímavej a pútavej prednáške sa žiaci presunuli do priestorov SPODMaR (Spoločnosť priateľov detí, mládeže a rodín Dom sv. Jozefa) vo Svidníku. Na vlastné oči sa presvedčili ako žijú ľudia, ktorí sa ocitli na ulici, no mali šťastie, že sa našiel niekto, kto im podal pomocnú ruku.

            • ŠMŠ Giraltovce - mesiac úcty k starším

            • Správa z aktivity za mesiac október

              Jeseň je nádherné obdobie, kedy sú stromy odeté do pestrofarebných šiat. S jeseňou prichádza aj mesiac október, nazývaný mesiacom úcty k starším. Tento mesiac je pre nás všetkých pripomienkou, že si máme vážiť a ctiť starých ľudí, dávať im najavo svoju náklonnosť a lásku. Dňa 25.10.2023 sme si v našej špeciálnej materskej škole v Giraltovciach pripomenuli tento sviatok a pri tejto príležitosti sme si pripravili program v podobe básní, piesní, divadielka a tanca. Naše pozvanie prijali starí rodičia našich detí, ktorí sa poďakovali nielen slovom ale aj úsmevom a potleskom. Sme radi, že sme spoločne prispeli k vytvoreniu sviatočnej atmosféry a mohli vyjadriť úctu a vďaku naším starým rodičom.

              Mgr. Monika Haleková, Mgr. Lenka Katriňáková

            • Ako sme skrášlili okolie školy (október 2023)

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ako sme skrášlili okolie školy (október 2023).

              „Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata, premaľúva celý sad. Zletel vietor šiky, miky hojdá všetky konáriky, vraj by stromy zobliecť rád. Vyhúda im celý čas......“Krátky úryvok z básničky, ktorú všetci určite poznáte nám pripomenul, že k nám prišla jeseň. V tomto roku bolo pestrofarebného lístia neúrekom a pritom ho ešte dosť zostalo na stromoch. Areál našej školy bol nim celý pokrytý, preto sme sa rozhodli, že ho upraceme. Pracovali všetci, malí, veľkí, mladší, starší, každý si našiel pre seba to náradie, ktoré potreboval. Či sa nám to podarilo, posúďte sami.